Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INFOSTRATEG
Tytuł projektu:
System WykrywAnia dezinfoRmacji metOdami sztucznej inteliGencji SWAROG .
Cel Projektu:
Rozwój polskiego potencjału SI poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain, mających bezpośrednie zastosowanie w praktyce koncentrując się na wytworzeniu nowatorskich rozwiązań SI w celu praktycznego zapobiegania i wykrywania tzw ‘fake news’.
Opis i planowane efekty:
Projekt zakłada wytworzenie algorytmów sztucznej inteligencji do automatycznej klasyfikacji i wykrywania tzw. fakenewsów. W wyniku realizacji projektu powstanie usługa oparta o algorytmy sztucznej inteligencji, która będzie wstanie określić wiarygodność informacji publikowanej w przestrzeni publicznej – w szczególności w sieci internet i mediach społecznościowych. Rozwiązanie będzie przygotowane do uwzględnienia obecnego modelu dystrybucji informacji – w którym odbiorca coraz częściej funkcjonuje w swojej zamkniętej “bańce” informacyjnej, a fałszywe informacje są wytwarzane przez zsynchronizowane działania wielu drobnych źródeł (np. fałszywych kont na Twitterze). Przygotowane rozwiązanie będzie miało wysoką wartość biznesową zarówno w Polsce (wsparcie dla j. polskiego) jak również za granicą (praca w j. angielskim).
Rozwiązanie będzie oferowane w dwóch modelach. W modelu „cloud” w którym za pomocą wypracowanego rozwiązania świadczona jest usługa strumienia danych, w którym wykrywane są fake-newsy, przy czym strumień danych wejściowych może być skonfigurowany przez Zamawiającego z domyślnych (wbudowanych) strumieni lub też z własnych źródeł – w tym dedykowanych mechanizmów podłączenia do źródeł danych stworzonych dla danego Klienta. Drugi model, w którym oferowany będzie system to wdrożenia on-site – w dedykowanej infrastrukturze klienta. Taki model będzie oferowany w przypadku klientów, których wymagania co do ilości danych, zakresu integracji z wewnętrznymi systemami albo poufności przetwarzania wykluczają rozwiązania chmurowe, przede wszystkim agencji rządowych oraz dużych klientów instytucjonalnych takich jak np. Polska Agencja Prasowa.
Sprzedaż rozwiązania będzie prowadzona do wydawców – w tym przede wszystkim do wydawców mediów społecznościowych oraz redakcji dziennikarskich. Do grona potencjalnych klientów w Polsce należą: TVP, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Onet.pl, Polska Press, RMF FM, Agora, Telewizja Polsat, TVN i inne.
Wyniki realizacji projektu zostaną wdrożone przez Wnioskodawcę w okresie 3 lat od zakończenia prac poprzez wdrożenie rezultatów prac we własnej działalności.
Termin realizacji: lata 2022- 2025
Wartość projektu: 8 657 006,25 PLN
Wartość dofinansowania: 7 935 166,25 PLN